مردی برای تمام فصول A Man for All Seasons

مردی برای تمام فصول" از نمایشنامه ایی از "رابرت بولت" اقتباس شده و روایتی است که در سال 1528می گذرد و سرنوشت "هنری هشتم" پادشاه انگلستان است که در تقابل با پاپ خواهان درخواستی است که دین و کلیسا به او اجازه چنین عملی را نمی دهد و سر توماس مور در مقام صدراعظمی با اعتقاد راسخ به عقاید دینی خود جانش را از دست می دهد.


فیلم محصول سال 1966انگلستان است و پل اسکافیلد، رابرت شا، وندی هیلر، لیومکرن و اورسن ولز از بازیگران فیلم هستند."مردی برای تمام فصول" از بهترین فیلم های زینه مان، بر مبنای نمایش نامه ی تحسین شده ی رابرت بولت است. بازسازی و اقتباس او از زمان و مکان ستودنی است و زیبایی بصری فیلم هرگز بر مقاصد دراماتیک سایه نمی افکند. رابرت بولت در 1954نمایش نامه «مردی برای تمام فصول»را برای رادیو بی بی سی نوشت و پس از موفقیتش ، آن را برای اجرای صحنه ای بازنویسی کرد که نخستین بار در 1960اجرا شد. فیلم شش اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

داستان فیلم:

داستان فیلم درباره ایستادگی توماس مور در مقابل پادشاه هنری هشتم است، که می خواهد بر خلاف قانون کلیسا همسر خود را طلاق ندهد و دوباره ازدواج کند...

تقابل پادشاه یک دنده با کلیسا و قوانینش نیاز به یک قربانی دارد. و قربانی کسی نیست جز مشاور پادشاه سر توماس که بعد از مرگ کاردینال به عنوان صدراعظم رسیده و پادشاه اصرار دارد با توجه به صداقت و اعتباری که توماس میان مردم دارد ازدواجش را تایید کند تا نیازی به تایید پاپ نداشته باشد. اما سر توماس که حسابی به اخلاق و اصولش پایبند است، نمی تواند تن به این کار بدهد و همه مشکلات را به جان می خرد تا اصولش را زیر پا نگذارد.

نقد کوتاه فیلم

اگر از سیاستمداران امروزی خسته شدید پس به تماشای «مردی برای تمام فصول» بنشینید و از دیدن انسانی که اصول اخلاقی را زیر پا نمی گذارد در کنار دیالوگ های زیبای فیلم لذت ببرید.

/ 0 نظر / 55 بازدید